K rekonstrukci nebo zařizování nové koupelny neodmyslitelně patří také výběr spotřebičů. Koneckonců, co bychom dnes dělali bez pračky? V dnešní době už je pro mnoho lidí neodmyslitelnou součástí domácnosti i sušička, popřípadě kombinace obojího – pračka se sušičkou. Nabídka na trhu velmi široká a z výběru těchto spotřebičů se může stát dost zdlouhavá a otravná činnost. Pokusíme se vám tuto povinnost trochu ulehčit a připravili jsme pro vás článek, ve kterém si krok po kroku shrneme nejpodstatnější informace o výběru spotřebičů do koupelny.
1) Energetický štítek
První věc, na kterou je dobré se podívat, je energetický štítek spotřebiče. Z něj se dozvíte informace o energetické třídě, spotřebě a kapacitě přístroje. Nechybí ani popis hlučnosti, případně další informace.
Každý typ spotřebiče má samozřejmě své optimální hodnoty, trochu si je tedy upřesníme:
Pračka
- Nejlepší energetická třída je A+++.
- Nejúspornější pračky mají roční spotřebu energie pod 120 kWh a spotřebu vody pod 7500 l.
- Pro domácnost s jedním až dvěma členy doporučujeme kapacitu 3-4 kg, pro čtyř a vícečlennou domácnost ideálně 6 kg a více.
- Nejlepší účinnost odstřeďování je A, počet otáček může být až 1 800 otáček. Pro kombinování se sušičkou je potřeba alespoň 1 200 otáček (tedy třída B).
- Nejtišší pračky perou s hlučností pod 50 dB a odstřeďují s hlučností pod 70 dB.
Sušička
- Nejlepší energetická třída je A+++.
- Nejúspornější sušičky spotřebují pod 200 kWh ročně.
- Hlučnost sušiček se zpravidla pohybuje okolo 64-65 dB.
- Pro jednočlennou až dvoučlennou domácnost doporučujeme kapacitu 6-7 kg, pro větší rodinu je dobrá kapacita 8 kg a více.
- Ze štítku se dozvíte i trvání cyklu, nejrychleji sušička vysuší prádlo pod 150 minut.
- Důležitá je také účinnost kondenzace, zde je nejlepší třída A.
Pračka se sušičkou
- Nejlepší energetická třída je tentokrát A. Je dobré se na ni zaměřit, jelikož jsou pračky se sušičkou poměrně nákladné.
- Spotřeba je u praček se sušičkou trochu složitější, vzhledem k tomu, že jde vlastně o dva přístroje v jednom. Pro přesnější informace proto doporučujeme pročíst obsáhlejší texty, doporučujeme odkaz na detailní návod, jak vybrat přímo pračky se sušičkou - zde.
- U účinnosti praní je dobré držet se třídy A, maximálně slevit na třídu B.
- Odstřeďování by mělo mít minimálně 1 200 otáček, ještě lépe 1 400 nebo 1 600 otáček.
- Co se týče kapacity, je vždy lepší volit větší než menší, v případě čtyřčlenné rodiny tedy i 8 a více kg pro praní. Při sušení je totiž kapacita vždy o něco menší.
- V otázce hlučnosti mají nejtišší modely hlučnost praní pod 50 dB a hlučnost odstřeďování pod 75 dB.
2) Vybavení a funkce
Při výběru spotřebiče je samozřejmě dobré myslet i na to, co daný přístroj umí. Už jen proto, abyste věděli, kolik se do něj vyplatí investovat. Základní nezbytností je v dnešní době displej, popřípadě funkce odloženého startu. Velmi populární je také množstevní automatika, která šetří náklady na používání. Pro rodiče malých dětí zase může být velmi podstatný dětský zámek.
3) Uživatelské zkušenosti a odborné recenze
Nejvíce informací o spotřebiči se většinou dozvíte při jeho používání. Tato zkušenost je v dnešní době velmi snadno zprostředkovaná pomocí uživatelských recenzí a různých odborných porovnání testů. Pokud například vybíráte svoji první sušičku, není od věci zjistit si o těchto přístrojích více, doporučit můžeme recenze sušiček na portále Arecenze. Například recenzi Bosch WVH30542EU, která patří mezi nejprodávanější na trhu. Doporučení na nejlepší pračky na trhu zase snadno získáte otevřením testu praček. Jestli vás zajímá čistá uživatelská zkušenost, není nic jednoduššího projít sekci komentářů v některém z velkých e-shopů nebo srovnávačů cen, například Google nákupy. Zajímavé informace lze také získat na wikipedii, kde najdete také různé zajímavé zdroje na odbornější informace o těchto spotřebičích.