Ačkoli léto bylo tento rok neobyčejně dlouhé a teplých dnů jsme si užívali ještě v polovině září, neúprosně se k nám blíží poslední říjnový den. Jednatřicátý říjen už několik let provází bouřlivá diskuse týkající se Halloweenu. Tento původem anglosaský svátek si u nás získává stále větší a větší popularitu.
Bohužel málokdo z nás si dnes pod Halloweenem představí něco jiného než nepřeberné množství masek a převleků (čím strašidelnějších a realističtějších, tím samozřejmě lepších). Dále jsou s oslavami spojeny také (většinou v amerických komediích pobíhající) malé děti, které žádají sladkosti, v horším případě peníze. Neodmyslitelně k poslednímu říjnu patří také horory, protože masový vrah či zombie čekají právě na halloweenskou noc a prahnou po krvi.
V zemích, kde Halloween nepředstavuje tradiční svátek, se průběh oslav podstatně liší. Na základě vlastní zkušenosti (a zkušenosti svých přátel) bych společnost rozdělila do tří skupin:
- Ortodoxní „neslavič“ a „hater“ – o vzniku Halloweenu nemá ani ponětí, ale protože se nejedná o náš svátek, považuje ho automaticky za špatný. Masky jsou hloupé, horory ho nebaví. A vůbec s Halloweenem neobtěžujte. Máme přece Dušičky!
- Halloween party people – o vzniku tohoto svátku taktéž nemají potuchy, ale líbí se jim převleky Freddyho Kruegera a sexy zombie sestřičky. Čím odhalenější, tím lepší. Čím děsivější, tím zajímavější. Přidejte litry alkoholu a dokonalá párty ja na světě.
- Zlatá střední cesta – lidé, kteří se řídí heslem „Žij a nech žít“ a kterým to dýňové latté prostě jen chutná. Slaví s lidmi, kteří slaví. S lidmi, kteří neslaví – neslaví. Zůstávají věrni svému latté a muffinu s dýňovými semínky (kde je dýně, to se počítá), což jim obvykle vydrží až do doby, než jim na jaře vymění dýni za jarní verzi citronády.
Pokuste se s námi podívat na Halloween nezaujatým okem, některá fakta Vás možná překvapí.
Věděli jste, že:
- Název Halloween je složeninou několika slov? Dříve se tomuto svátku říkalo All Hallow’s evening, což znamená Svátek nebo Předvečer Všech svatých.
- Typické barvy oranžová a černá nejsou náhodné? Černá totiž symbolizuje smrt, temnotu či nadcházející svátek zemřelých a oranžová barvu podzimní úrody a sklizně.
- Že Halloween není svátkem pocházejícím z Ameriky? Do USA ho přinesli evropští imigranti (Irové především). Ti již od pradávna vyřezávali dýně na svátek Samhain, starý keltský svátek, který se slavil 31. října a 1. listopadu. Svíčkami v dýních a jejich září odháněli zlé duchy.
- Víte, kde se vzaly strašidelné masky? Staří Keltové, kteří byli zmíněni již u svátku Samhain věřili, že se v tento říjnový den po zemi potulují duchové, a proto se snažili převléct do strašidelných masek, aby nebyli rozpoznáni.
- Pokud v den Halloweenu uvidíte na stěně pavouka, můžete si být jistí, že na Vás zemřelý blízký dohlíží a opatruje Vás.
- Věděli jste, že naše Dušičky a keltský Samhain, od kterého se Halloween odvozuje, mají společného více než se na první pohled může zdát? Oslava Dušiček se totiž také odvozuje od svátku Všech svatých. A tento svátek se slaví ve dnech, kdy Keltové slavili zmíněný Samhain.
- Dušičky a Halloween jsou svátky, které jsou ve svých zemích slaveny hned po Vánocích nejčastěji, a to nejen věřícími, ale také ateisty.
A co Vy a Vaše rodina? Slavíte Halloween? Baví Vás tvorba Halloweenské výzdoby?
Doufáme, že ano, jelikož pro Vás máme pár tipů, jak na to, najdete je v dalších článcích. :)
Za TOMR,
Adriana
Zdroje obrázků: picjumbo.com, pixabay.com.
Všechna práva na obrázky náleží jejich autorům (viz zdroje).
Další blogy z této série: