Pro každé roční období je specifická jiná dekorace. Na jaře a v létě si vystačíme s květinami, na podzim vyrábíme pestrobarevné věnce z listí a kaštanů a v zimě naše stoly, dveře a další místa zdobí pro změnu věnce adventní.
Při výrobě takového věnce se kreativitě samozřejmě meze nekladou, ale nesmíte zapomenout na to, že adventní věnec neslouží pouze jako dekorace. Přináší určitou vánoční symboliku a právě té se budeme s našimi tradičními i ryze minimalistickými tipy držet.
Pokud jste se rozhodli povolit uzdu své fantazii, zde jsou základní pomůcky, bez kterých se neobejdete:
- korpus (slaměný nebo polystyrenový)
- vázací drát (dobré je si rozmyslet, do jaké barvy chcete adventní věnec stylizovat a přizpůsobit tomu i barvu drátu)
- 4 bodce na svíčky a čtyři svíčky (počet svíček na adventním věnci by se měl dodržet, adventní věnec totiž připomíná, kolik týdnů zbývá do Vánoc)
- ozdoby dle vlastního výběru
- tavná pistole
Korpus, ať už přírodní nebo umělý seženete snadno. Dejte se proto do přípravy ozdob. Začněte větvičkami. Není pravidlem, že adventní věnec musí být nutně ozdoben větvemi. Pokud ale toužíte po tradiční variantě, neváhejte ani minutu. Větvičky si nastříhejte asi na 10-15 cm dlouhé kusy. Jednu po druhé přikládejte ke korpusu a pevně utáhněte vázacím drátem. Nejlepší je použít drát v zelené barvě, aby byl mezi větvemi co nejméně vidět. (Pokud se bojíte, že korpus nezvládnete větvičkami ozdobit sami, můžete si navázaný věnec předem objednat ve svém oblíbeném květinářství, samozřejmě neozdobený.)
Teď se ke slovu dostane tavná pistole, pomocí které připevníte na věnec vše potřebné. Vyplatí se začít od bodců na svíčky – ty můžete umístit na věnec hned několika způsoby, tradiční bývá uspořádání svíček do kříže, ale nemusíte se bát umístit je jednu vedle druhé do souvislé řady, případně dvě a dvě proti sobě – vše záleží na Vás (třeba přijdete i na další řešení). Poté na bodce připevněte svíčky Vámi vybrané barvy. Aby svíčky lépe držely na bodcích, je dobré spodek svíčky mírně nahřát nad plamenem, aby vosk lehce povolil, a potom svíčku přitisknout k bodci. Základ máte, a teď zbývá věnec dozdobit. I zdobení plně podléhá Vaší fantazii, ale pokud si nevíte rady, přinášíme několik tipů: velmi pěkně vypadá skořice, vlašské ořechy (celé nebo jen skořápky), sušené ovoce (jablka, pomeranče), šišky, slaměné i dřevěné ozdoby a barevné stuhy (doporučujeme ty z přírodních materiálů).
Netradiční věnec, aneb máme rádi minimalismus
Pokud se řekne adventní věnec, tak se většině z nás vybaví klasické tvary, barvy a stuhy. Kde je ale psáno, že se musíte držet tradice. Pojďte se podívat na náš minimalistický adventní „věnec“, jehož výroba Vám nezabere víc než pár minut.
Budete potřebovat
- 4 svíčky (čajové)
- 4 sklenice (nejlépe větší, tzv. „zavařovačky“)
- stuhy, provázky v přírodních barvách, barevný drát
- tavnou pistoli
Asi tušíte, jak bude vypadat následující postup. Vypláchněte a vysušte sklenice, do každé z nich dejte svíčku. A teď už je na Vás, jak sklenice ozdobíte. Buďte kreativní a povolte uzdu své fantazii, protože to hlavní, tedy tradiční počet 4 svíček (4 adventních nedělí), jste dodrželi. Nyní pár fotografií pro inspiraci!
Užijte si Vánoce s TOMRem!
Za TOMR,
Adriana
SOUTĚŽ:
Doufáme, že Vás naše vánoční články nejen zaujaly, ale také inspirovaly k vlastní tvorbě. Že jste si podle našeho návrhu vytvořili svůj originální adventní věnec a prostřeli vánoční stůl? Perfektní! A pokud jste se nepouštěli do odvážnějších aktivit a "jen" jste podle našich tipů zabalili dárky rodině a přátelům? Nevadí. Nás zajímá vše vánoční co vytvoříte na základě našich článků - a chceme to vidět!
Sdílejte na své zdi na Facebooku příspěvek (musí být v nastavení povolen pro veřejnost) s hashtagem #mojepravevanoce a přidejte k tomu svoji e-mailovou adresu. Odměna Vás nemine!
Na Štědrý den ve 12:00 se s kolegy rozhodneme, které 3 příspěvky nás nejvíc zaujaly (a překvapily) a hned po Vánocích odměníme jejich autory povánočním dárkem od TOMRu.
Těšíme se na Vaše Vánoce!
Zdroje obrázků a návodů: pixabay.com, homemydesign.com.
Všechna práva na obrázky a návody náleží jejich autorům (viz zdroje).